16:28:23 / 22.03.2018 
Bakan Gül'den 'Çiftlik Bank' açıklaması   |   Hükümlülerin ürünleri bu fuarda   |   Büyükşehir'den Nevruz kutlaması   |   Adana Türkiye ikincisi   |   Adana'da PKK cephaneliği ele geçirildi   |   Vali Demirtaş'tan 'Anavarza' vurgusu   |   Kaymakam demir dövüp bıçak yaptı   |   Adana’dan 18 proje Türkiye finallerinde   |   3 telefon çalan hırsız yakalandı   |   Apartmanda 'karot' isyanı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
ÇÜ Balcalı hastanesi devrediliyor
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye
AVM'de bıçaklı saldırı
Kıskanç adam karısını öldürdü
Adana'da toplu taşımaya zam
Tamirci cinayetinde 'tecavüz' iddiası
Tartışma kanlı bitti
24 saatte aynı yerde 3 kişi boğuldu
Genç adam evinde ölü bulundu
Cezaevi firarisi yakalandı
 ÇOK YORUMLANAN
CHP'li Barut'tan Büyükşehir'e sert eleştiri
Büyükşehir'de bütçe krizi işçileri vurdu
Sözlü: Beş yılın hakkını vereceğim
Adana'da toplu taşımaya zam
Kent içi trafiğe tek yön formülü
Akgedik'ten Sözlü'ye 'hizmet' eleştirisi
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye
Satıcılarla zabıtalar birbirine girdi
Sözlü'nün açılışlarını Bahçeli yaptı
Alemdar Öztürk görevden uzaklaştırıldı

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
AVŞARLAR ADANA'DA BULUŞACAK
14.02.2018

Dünya Avşarlar Derneği tarafından Adana da, Uluslararası Tarihi ve Kültürel Gelişim Sürecinde Avşar Türkmenleri Kongresi yapılacak.
Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi ve Sarıçam Belediyesinin katkıları ile Adana ‘da 18-22 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak olan Avşar Türkmenleri Kongresi için hazırlıklar devam ediyor.

Kongrenin Onursal Başkanlıkları Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar , Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ve Dünya Avşarlar Derneği Genel Başkanı Şeref Kocakaya’nın yaptığı, Düzenleme Kurulunu Prof. Dr. Remzi Kılıç, Prof. Dr. Mustafa Talas, Dr. Shurubu Kayhan ve Öğr. Gör. Memduh Yağmur tarafından oluşmaktadır. Kongrenin, onur kurulunda ise Prof.Dr. Mustafa Kafalı, Kayseri Milletvekili Prof.Dr. Yusuf Halaçoğlu ve Tarım eski Bakanı Prof.Dr. Hüsnü Yusuf Gökalp bulunmakta.

Dünya Avşarlar Derneği Başkanı Şeref Kocakaya yaptığı açıklamada şunları dedi:
“Geçen yıl büyük bir organize olacak olan Türk Birliği Kurultayımızın güvenlik gerekçesiyle iptal edilmesinden sonra, Türk Birliği Sempozyumu ile devam etmiştik. Bu yıl ise daha büyük bir organizasyon olan Uluslararası Tarihi Ve Kültürel Gelişim Sürecinde Avşar Türkmenleri Kongremiz ile yeniden harekete geçiyoruz. Avşar Türkmenleri Kongresi, Avşarların bu zamana kadar yaptığı en büyük bilimsel faaliyet olarak Türkiye’de bir ilk olacak. Katılımın ücretsiz olduğu Kongremizin bütün kurullarında çok önemli akademisyenlerimiz bulunmakta ve en iyiyi yapmaya gayret etmektedir.Dünyanın çeşitli yerlerinden gelecek bilim insanları yanında, çeşitli dernek başkanları, yazarlar, siyasetçiler, bürokratlar ve bütün Avşarlar davetlimizdir. Bilimsel kongremizin sosyal programları da dolu dolu geçecek. Çeşitli konserler ve Avşar yörelerine yapılacak geziler olacak. 5 gün boyunca Adana’yabir canlılık gelecek, bu da hem İlimizin tanıtımı, hemde İlimize bir katma değer oluşturacaktır. Özellikle bizlere destek olan Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi ve Sarıçam Belediye başkanlarına teşekkür ediyorum.”

Dünya Avşarlar Derneği Bilim Kurulu Başkanı Öğr.Gör.Memduh Yağmur ise yaptığı açıklamada, Kongrede, Avşar Türkmenleri ilgilendiren dil, edebiyat, tarih, eğitim, kültür, sanat, iletişim, uluslararası ilişkiler, bölgesel sorunlar, işletme, ekonomi, din, felsefe, sosyoloji, tarım, turizm, kadın çalışmaları ve fen bilimleri gibi alanlarda akademik konuların ve güncel meselelerin tartışılması, karşılıklı deneyimlerin paylaşılması, araştırma yöntemlerinin belirlenmesi, yeni bilimsel araştırma yönelimleri üzerinde fikir paylaşımında bulunulması ve gelecekte Avşar Türkmenleri ve Türk Dünyasında gerçekleştirilecek ortak projelere zemin hazırlanması amaçlanmaktadır. Avşar Türkmenleri araştırmalarıyla ilgilenen akademisyen ve araştırmacıların bir araya gelmesini sağlayacak olan bu Kongrenin Türk Dünyasının nitelikli bilgi üretimine katkı sağlaması ve bilim dünyasının tüm paydaşlarına yeni bakış açıları sunması beklenmektedir.
Kongre ile bilimsel etkinliklerin yanında gerçekleştirilecek olan kültürel etkinliklerle, bu coğrafya üzerindeki tarihi, dili ve kültürü bir Türk topluluklarının ve özelde Avşarların, onlarla aynı coğrafyada yaşayan akraba ve komşu toplulukların birbirleriyle iletişimlerinin ve işbirliklerinin artırılması ve işbirliklerine katkı sağlanması da amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.
Bu haber 1209 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yörük GURD tarafından 15.02.2018 17:01:45 tarihinde yazılmış
Avşarlar da Yörükleri oluşturan büyük koldan birisi.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Başkanların tasfiyesi
YAZARLAR
Yüksel MERT

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
İslamcıların Etkensizliği

Fuat TÜRKER

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
6819
Bugün Gelen: 
72954
Toplam Ziyaretçi: 
270345847


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.