16:31:32 / 22.03.2018 
Bakan Gül'den 'Çiftlik Bank' açıklaması   |   Hükümlülerin ürünleri bu fuarda   |   Büyükşehir'den Nevruz kutlaması   |   Adana Türkiye ikincisi   |   Adana'da PKK cephaneliği ele geçirildi   |   Vali Demirtaş'tan 'Anavarza' vurgusu   |   Kaymakam demir dövüp bıçak yaptı   |   Adana’dan 18 proje Türkiye finallerinde   |   3 telefon çalan hırsız yakalandı   |   Apartmanda 'karot' isyanı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
ÇÜ Balcalı hastanesi devrediliyor
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye
AVM'de bıçaklı saldırı
Kıskanç adam karısını öldürdü
Adana'da toplu taşımaya zam
Tamirci cinayetinde 'tecavüz' iddiası
Tartışma kanlı bitti
24 saatte aynı yerde 3 kişi boğuldu
Genç adam evinde ölü bulundu
Cezaevi firarisi yakalandı
 ÇOK YORUMLANAN
CHP'li Barut'tan Büyükşehir'e sert eleştiri
Büyükşehir'de bütçe krizi işçileri vurdu
Sözlü: Beş yılın hakkını vereceğim
Adana'da toplu taşımaya zam
Kent içi trafiğe tek yön formülü
Akgedik'ten Sözlü'ye 'hizmet' eleştirisi
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye
Satıcılarla zabıtalar birbirine girdi
Sözlü'nün açılışlarını Bahçeli yaptı
Alemdar Öztürk görevden uzaklaştırıldı

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
KURAKLIK VE REZERVLER MASAYA YATIRILDI
15.02.2018

Adana’da, Aşağı Seyhan Ovası’na (ASO) bağlı faaliyet gösteren 18 sulama birliğinin müdürleri bir araya geldi.
Adana’da, Aşağı Seyhan Ovası’na (ASO) bağlı faaliyet gösteren 18 sulama birliğinin müdürleri, Güney Yüreğir Sulama Birliği’nde (GYSB) bir araya gelerek, gündeme ilişkin konular ile su rezervi ve kuraklık konularını değerlendirdi.

Güney Yüreğir Sulama Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda; 2017 yılı sulama sonuçları değerlendirilerek, görüş alışverişinde bulunuldu. Sulama birliklerinin deneyimlerini de paylaştığı toplantıda, birliklerinin performansları, sulama oranları, randımanlar, bakım onarım gerçekleşmeleri üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu.

Rehabilitasyon ve yenileme çalışmalarındaki son durum, denetlemeler sonucu ortaya çıkan tespit ve eksikliklerin de konuşulduğu toplantıda, 2018 yılı ocak ayı itibari ile rezervuarların dolulukları irdelendi. Toplantıda, 2014 ile 2017 arasındaki Ocak ayı su rezervuarlarının kıyaslaması da yapıldı.

Toplantıya, ev sahipliği yapan GYSB Başkanı İhsan Oğuz Beyarslan, birliklerin rutin çalışmalarının yanı sıra dünyayı gelecekte bekleyen büyük bir tehlike olan kuraklık konusuna dikkati çekerek, bu kapsamda yapılan çalışmalardan söz etti.

Başkan Beyarslan, bilim dünyasının öngördüğü üzere 2030 yıllarında Doğu Akdeniz Bölgesinde büyük kuraklık beklendiğinin altını çizerek, bu safhada küresel ısınmadan bölgemizin en az etkilenmesi için yapılan çalışmalara dikkati çekti.

Beyarslan, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü tarafından Aşağı Seyhan Ovası'na (ASO) Kapalı Borulu ve Basınçlı Sulama Sistemlerinin” getirilmesi için ön etüt planlaması projesi imzalandığını kaydederek, “İnşallah ovamız için hayırlı uğurlu olur. Bu proje bölgemiz için hayati derecede önem taşıyor” dedi.

Projenin önemi
Yıllardır projenin önemini her platformda dile getirdiklerini, devletin en yetkili mercilerine bu konuda raporlar sunduklarını anımsatan Başkan İhsan Oğuz Beyarslan, “Dünyanın en önemli ovaları arasında yer alan Çukurova’daki Aşağı Seyhan Ovasının ülke tarımına ve ekonomisine yaptığı katkıları daha üst seviyelere çıkarmak, mevcut potansiyeli en verimli şekilde kullanmak, ancak Aşağı Seyhan Ovası Projesinde cazibeyle basınçlı boru sulama sisteminin hayata geçirilmesi ile mümkün olacaktır” diye konuştu.

GYSB Başkanı İhsan Oğuz Beyarslan, Çukurova’nın gelecekte basınçlı boru sulama sistemi ile sulanması halinde tüm Türkiye ve Avrupa’ya yetecek kış sebzesi yetiştirilebileceğini belirerek, projenin önemini şöyle özetledi;
“Basınçlı sulama şebekesinin inşa edilmesi halinde, basınca dayanıklı yeterli sayıda borularla baraj rezervuarından doğrudan alınacak sulama suyu basıncı ile en uzak nokta olan Karataş ilçemizde yaklaşık 2,9 kg/cm2 basıncı sağlayacak kadar pozitif bir tablo görülmektedir. Dolayısıyla Misis’ ten Tarsus’a kadar 1.740.000 da alan sulanacaktır. Mevcut açık kanal sisteminde sulanamayan, kanal sonlarında sulama suyu yetersizliği nedeniyle suyun götürülemediği yerlere basınçlı sulama sistemi ile sulama suyu iletilebilecek, bu problem de ortadan kalkacaktır. ASO Projesi kapsamında, projeli sahada sulama alanı ve dolayısıyla sulama oranı artacaktır. Bu da doğal olarak üretime yansıyacaktır.”
Bu haber 1400 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sabri yüzer tarafından 15.02.2018 22:26:20 tarihinde yazılmış
Sulama birlikleri rant kapısı olmuş,babalarının çiftliği gibi kullanıyorlar.Seçim zamanı paralar dağılıyor,iktidarın bu işe el atması gerek,bu adamlar kafalarına göre zam yapıyor,karataş civari köylere su ulaşmıyor,moto pomplara bakmıyorlar,birde Sulama birlukleri kapatılması gündeme gelince etekleri tutuştu bunların,sürekli kapı kapı geziyor,ağlıyorlar.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Başkanların tasfiyesi
YAZARLAR
Yüksel MERT

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
İslamcıların Etkensizliği

Fuat TÜRKER

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
7067
Bugün Gelen: 
73208
Toplam Ziyaretçi: 
270346101


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.