14:00:56 / 13.12.2017 
Devlet Bahçeli Köprüsü’nün çelik kirişleri hazır   |   Narenciyeye yeni yıl dopingi   |   FETÖ'den alındı ahlaksızlıktan tutuklandı   |   Silah kaçakçılarına operasyon   |   Yağ deposunda yangın   |   Adanaspor’da Osman Özköylü dönemi   |   Adanaspor kupaya veda etti   |   İncirlik'te Kudüs protestosu   |   ASKİ'den 'sayaç' uyarısı   |   Cerablus fatihleri yurda döndü   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
ÇÜ Balcalı hastanesi devrediliyor
AVM'de bıçaklı saldırı
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye
Kıskanç adam karısını öldürdü
Tamirci cinayetinde 'tecavüz' iddiası
Adana'da toplu taşımaya zam
24 saatte aynı yerde 3 kişi boğuldu
Tartışma kanlı bitti
Genç adam evinde ölü bulundu
Cezaevi firarisi yakalandı
 ÇOK YORUMLANAN
CHP'li Barut'tan Büyükşehir'e sert eleştiri
Büyükşehir'de bütçe krizi işçileri vurdu
Adana'da toplu taşımaya zam
Alemdar Öztürk görevden uzaklaştırıldı
Satıcılarla zabıtalar birbirine girdi
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye
Duran'dan Yeni'ye davet
Bayram Akgül'den öz eleştiri
Adnan Menderes Bulvarı asfaltlanıyor
Adana'da at mezbahanesine baskın

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Sibel ÜSTTEKİ
Toplumuzda Kadın Olmak
Sibel ÜSTTEKİ   -   

Tarih boyunca farklı toplumlarda kadına verilen değer, kadının üstlendiği role göre değişik görünümler ortaya koymuştur. Kimi toplumlarda kadın anne olunca tanrıça seviyesine çıkarılmış, önünde diz çömülmüş, kutsiyeti maneviyatın en güçlü ikonu olarak karşımıza çıkmıştır. Ortaçağ Avrupa'sında  ise dinin yanlış yorumlanmasından kaynaklı şeytanlaştırmaya kadar götürülmüştür. Kadın, yüzyıllar boyu doğasında var olan incelik ve merhamet duygusu aleyhinde kullanılarak ezilmiş, insani hakları göz ardı edilmiştir.

 

Erkek egemen dünya, kadını her alanda bir meta pozisyonuna düşürme çabasını günümüzde de sürdürmektedir. Kadın karakteri gereği ortaya koyduğu yapıcı çabasını, erkek egosunun yıkıcı ruh haline kurban vermiştir çoğu zaman.  Aşk, sevgi,  merhamet, incelik, güzellik gibi yönleriyle yaşama arzusunu maksimize eden kadın, ne yazık ki hiç bir toplumda hak ettiği değeri görememiştir. Kadın kendisinin bir parçası olan erkeğe hayatın bir bölümünü kurgulama, planlama, yürütme sorumluluğunu üstlenmesine razı olmuştur. Bu sebeple yönetim, planlama vb. gibi işler kadının dünyasında hep ikinci planda kalmıştır. Bundan dolayıdır ki yönetim ve kamusal arenada kendini gösterme fırsatı bulamamıştır.

 

Toplumumuzda kadın anne, eş, kardeş, evlat olarak çok değer görür yanılsaması hakim, oysaki  cinsiyet ayrımcılığı üzerinden kadına öylesine sosyo-psikolojik baskılar var ki, bu durum ülkemizdeki ne akademik çevre ne de kamu kuruluşlarının yeterince dikkatini çekiyor değil. Toplumsal normlar ve kurallar kadın olunca en katı şekilde uygulanmakta, erkek içinse esnetilmektedir. Erkeğin sistemi lehine kullanma avantajı her alanda görülmektedir. Örneğin, boşanmada kadın erkeğe göre bedeli çok daha ağır ödemektedir. Boşanma sonrası hak talebinin karşılığı kimi zaman şiddet, hatta ölümle sonuçlanmaktadır.

 

Boşanmış kadına dönük haksız yakıştırmalar, kadın için sosyal hayatı daraltmakta, yalnızlığa ve hayatını ikame edememe sonucu doğurmaktadır. Hukuksal ve toplumsal düzlemde kadınlarımızın maddi ve manevi gücünü arttıracak adımlar atmak, ülkemiz ve toplumumuz için hayati öneme sahiptir. Aynı zamanda bu düzenlemelerin toplumun önderleri tarafından fiiliyatta geçilmeli, toplumda devrim niteliğinde örneklikler yaratılmalıdır. Kadına yaşamın her alanında verilecek fırsatlar,  ayrıcalıklar, lütuf tarzında sunulmamalı, doğal hak olarak yaklaşılmalı ve bu yönde toplumsal algı ve eylemlerin gelişimi, değişimi sağlanmalıdır.

 

Kadını gerçek anlamda hayatın merkezine almak, yaşam endekslerini ona göre kurgulamak tüm insanlık, dünya ve toplumumuz için hayati önemdedir. İnsanlık kadının yücelmesiyle güzel medeniyetler kurar.

Bu yazı 1227 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

mdp tarafından 01.12.2017 09:57:14 tarihinde yazılmış
yorumlara bak! "erkek egosunun yıkıcı ruh halin?!?e", "kadını her alanda bir meta pozisyonuna düşürme çabasını?!?!", "Ortaçağ Avrupa'sında ise dinin yanlış yorumlanmasından kaynaklı (kaynak nedir?)" Üstteki Hanım, naçizane bir iki önerim olacak 1- çok iddialı laflar etmeyin(doğruluktan uzak duruyorlar), 2- "tartışmalı makale nasıl yazılır (how to write argumentative essays)" diye biraz bakının.

Songül tarafından 20.11.2017 17:39:48 tarihinde yazılmış
Her zaman dile getirilmesi gereken bir konu. Tebrik ederim.

Mehmedim tarafından 07.11.2017 06:07:48 tarihinde yazılmış
Basmakalıp ve klasik ifadeler.... Bunlar bayatladi artık! Görünüşte erkeklerin,ama arkaplanda ve gerçekte kadınların egemen olduğu bir dönemdeyiz. Son çıkarılan kanunlarda her alanda kadınlara pozitif ayrımcılik sağlanmış. Erkeğin eli kolu bağlanmış. Şunu da unutmamak gerektir ki; Erkekleri şiddete sevkeden en büyük etken, kadının erkeğe uyguladığı psikolojik şiddettir. Erkeğin kontrolü kadınının elindedir.. Ancak kadınlar Fazla Konuşarak veya trip yaparak lehlerinde olan bu durumu aleyhlerine çevirip erkekleri çileden çıkarırlar

Gökhan Parsak tarafından 02.11.2017 17:12:03 tarihinde yazılmış
Güzel bir yazı. Tebrikler.

Ali Değerli tarafından 31.10.2017 13:58:46 tarihinde yazılmış
Çok önemli ve dikkat yöneltilesi bi makaleydi. Kutlarım..

Nazlı tarafından 30.10.2017 23:20:33 tarihinde yazılmış
Nihayet bu sitede kadınada yer verildi.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Başkanların tasfiyesi
YAZARLAR
Yüksel MERT

Sibel ÜSTTEKİ
Sibel ÜSTTEKİ
Toplumuzda Kadın Olmak

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Firavun’un İmanı

Fuat TÜRKER

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2814
Bugün Gelen: 
46260
Toplam Ziyaretçi: 
260489182


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.